AI voorspelt: 6 miljoen mensen op de vlucht in komende twee jaar

Leestijd: 2 minuten

Dinsdag 18 maart 2025 – 11:45 uur – Bron: Redactie Wereld/IPS – Beeld: MB

-Brussel- Oorlogen en aanvallen op burgers zullen de komende twee jaar naar schatting 6,7 miljoen mensen uit hun huizen verdrijven, volgens prognoses op basis van artificiële intelligentie. Tegelijk is er steeds minder geld om aan de groeiende humanitaire noden te voldoen.

Een computermodel van IBM en de Deense Vluchtelingenraad (DRC) maakt voorspellingen voor de vluchtelingenstromen in 27 landen, samen goed voor 93 procent van alle mensen op de vlucht. Het model laat artificiële intelligentie los op ruim honderd factoren zoals de veiligheid en economische, politieke en ecologische variabelen.

Het model voorspelt voor dit jaar een enorme piek in het aantal mensen dat hun huizen moet ontvluchten: met 4,2 miljoen mensen het hoogste aantal sinds 2021. En volgend jaar zullen naar verwachting nog eens 2,5 miljoen mensen hun gemeenschap ontvluchten op zoek naar veiligheid en bescherming.

Soedan en Myanmar

De burgeroorlogen in Soedan en Myanmar zijn verantwoordelijk voor bijna de helft daarvan. Wereldwijd is Soedan de grootste ontheemdings- en hongercrisis ter wereld, met 12,6 miljoen mensen die al op de vlucht zijn. Tegen het einde van 2026 zullen nog eens 2,1 miljoen mensen ontheemd zijn.

Ondertussen is in Myanmar een burgeroorlog op meerdere fronten geëscaleerd, waardoor er nu 3,5 miljoen mensen op de vlucht zijn. Bijna 20 miljoen mensen – een derde van de bevolking – hebben humanitaire hulp nodig. De DRC voorspelt dat tegen einde 2026 nog eens 1,4 miljoen mensen hun huis zullen moeten verlaten.

Andere landen met een snelle toename van vluchtelingen zijn onder meer Afghanistan, DR Congo, Syrië, Jemen en Venezuela.

Minder hulp

Bovendien valt de grote stijging samen met een sterke krimp van internationale hulp door landen als de VS, Groot-Brittannië en Duitsland, zegt het rapport, waardoor miljoenen kwetsbare mensen zonder essentiële ondersteuning achterblijven.

De Verenigde Staten, de grootste wereldwijde donor, heeft 83 procent van de USAID-contracten beëindigd en ook andere grote donoren snijden in de hulp.

Charlotte Slente, secretaris-generaal van de Deense Vluchtelingenraad, spreekt van een “perfecte storm” van recordontheemding, stijgende behoeften en verwoestende bezuinigingen.

“Grote donoren verzaken hun plicht, waardoor miljoenen mensen lijden. Dit is meer dan een crisis. Het is een moreel falen”, zegt ze. “En dit zijn geen koude statistieken. Het zijn families die gedwongen worden hun huis te ontvluchten, bijna niets kunnen meenemen en op zoek moeten naar water, voedsel en onderdak.”