-Passau- De Salesiaan, voormalig journalist en bisschop van Passau, Stefan Oster (59), heeft de noodzaak van heiligheid in de opdracht van de nieuwe evangelisatie benadrukt. De bisschop wordt dor de Duitse media min-of-meer geboycot. Maar in een interview met het Duitse conservatieve katholieke weekblad ‘Die Tagespost’ bekritiseert de prelaat de situatie van de kerk in Duitsland. Hij wijst daarbij op het, in zijn ogen, gebrek aan een diepgaand geloofsgetuigenis en de zwakke aanwezigheid van digitale media in vergelijking met andere landen, zoals de Verenigde Staten.
De bisschop zegt dat de nieuwe evangelisatie “heilige mannen en vrouwen nodig heeft.” Hij benadrukt hoe belangrijk het is om het geloof radicaal te beleven: “Zonder de bereidheid om het kruis met Hem te dragen zullen wij niet slagen.”
Bisschop Oster moedigt de gelovigen aan om zichzelf de vraag te stellen: “Richt u uw leven zo in dat Jezus werkelijk het allerbelangrijkste voor u is?” Volgens de bisschop zal de noodzakeleijke vernieuwing van de kerk niet voortkomen uit ‘wereldse’ strategieën, maar uit een authentiek en doorleefd geloof: “Alles is daarvoor geoorloofd: boeken schrijven, video’s produceren, enzovoort. Maar als iemand leerling wil zijn, is het vooral een kwestie van concrete liefde en van het kruis.
Situatie van de kerk in Duitsland
In het interview bekritiseert de bisschop de huidige situatie van de kerk in Duitsland, met name wat betreft haar aanwezigheid op sociale media en in digitale media. In dit verband vergelijkt hij de Duitse realiteit met die in de Verenigde Staten, een land dat hij met enige regelmaat bezoekt: ‘Ik heb de indruk dat vele omstandigheden van de kerk in Duitsland de situatie moeilijker maken dan bijvoorbeeld in Amerika. “Tegenwoordig zijn er in onze kerk meer mensen die er financieel van leven dan mensen die van de sacramenten leven.”
“Christus is niet alleen gekomen om van ons aardige mensen te maken”
Bisschop Oster betreurt ook het gebrek aan een evangelisatiecultuur binnen de kerk in Duitsland: “Pogingen om de kwestie van evangelisatie diepgaand aan te pakken, stuiten op meer weerstand van binnenuit dan van buitenaf.” Volgens hem zijn veel gelovigen niet opgeleid om op een zinvolle manier over het geloof te communiceren: “Het gaat niet alleen om beleefde en oppervlakkige vormen, om een soort humanisme van hoffelijkheid, maar om een existentiële getuigenis.”
De bisschop van Passau benadrukt dat het christendom niet mag worden gereduceerd tot een eenvoudige ervaring van menselijke broederschap: “Ik wil de algemene ervaring van menselijk samenleven niet in diskrediet brengen, maar geloof moet opnieuw een bron zijn om ware vrijheid te vinden, meer kalmte, het vermogen om te vergeven, om met anderen te lijden en met hen te strijden.”
Waarom kwam Christus?
Tot slot benadrukt hij de fundamentele missie van Christus: “Het moet duidelijk zijn dat Christus niet alleen is gekomen om van ons beminnelijke mensen te maken. Hij kwam om ons te redden. Een goed mens zijn, ontstaat door de ervaring van verlossing. Hij wijst er ook op dat de sociale actie van christenen een ander karakter heeft dan die van andere liefdadigheidsinitiatieven: “Ethisch gedrag dat voortkomt uit het Evangelie, heeft een ander karakter dan dat van veel liefdadigheidsorganisaties.”
Bisschop Oster behoort samen met de Duitse bisschoppen Woelki uit Keulen; Gregor Maria Hanke uit Eichstätt en Rudolf Voderholzer uit Regensburg tot de kleine conservatieve vleugel van de Duitse rooms-katholieke kerk. De grote meerderheid van de Duitse bisschoppenconferentie koos voor een eigen Synodaal pad, waarbij de banden met Rome dienen te worden herzien en bij de tijd gebracht.
Krant
De krant ‘Die Tagespost’ is conservatief in kerkpolitieke zin en wordt gezien als ‘rechts-katholiek’ of geclassificeerd als een krant “met rechtse tendensen”. Belangrijke medewerkers zijn lid van Opus Dei, waarmee de krant naar verluidt al tientallen jaren verbonden is. De krant lijft een kwakkelend bestaan in de marge, met een te verwaarlozen oplage van 8500 exemplaren. Wijlen Paus Joseph Ratzinger behoorde tot de fans van deze krant.