Kardinaal Eijk staat ervoor open Paus te worden

Leestijd: 2 minuten

Woensdag 23 april 2025 – 06:17 uur – Bron: Redactie Kerk/AT5 – Beeld: MB

-Utrecht- De rooms-katholieke aartsbisschop van Utrecht, Wim Eijk, staat ervoor open Paus Franciscus op te volgen. Dat zei hij vlak voor het overlijden van de Paus in een gesprek met AT5.

Na het overlijden van Paus Franciscus op 2e Paasdag betekent dat er over een paar weken een nieuwe Paus gekozen moet worden. Er wordt dan een conclaaf gehouden waarbij alle kiesgerechtigde kardinalen samenkomen om een leider van de rooms-katholieke kerk aan te wijzen.

Eijk is daar als enige Nederlander bij aanwezig en maakt een kans gekozen te worden. Volgens de aartsbisschop van het Aartsbisdom Utrecht wijs je zo’n aanstelling niet zomaar af. “Als de kardinalen je kiezen, dan kun je dat zien als een roeping die je krijgt van de Heilige Geest. Ik denk dat je dan echt in geweten verplicht bent om ja te zeggen.” De interviewer vroeg Eijk vervolgens of hij zelf ‘ja’ zou zeggen. “Dan zou ik het doen”, bevestigde Eijk.

De kans is niet heel groot dat Eijk de nieuwe Paus wordt, want naast het feit dat er op dit moment 135 kiesgerechtigde kardinalen zijn, is het ook een feit dat een Nederlander en een Amerikaan nooit gekozen worden. Volgens bookmakers, want ook op de verkiezing van een nieuwe Paus kun je wedden, hoort Eijk niet bij de topfavorieten. Bookmakers zien de Italiaanse Pietro Parolin (de 2e man in het Vaticaan) en de Filipijnse Luis Antonio Tagle als de grootste kanshebbers.

Het conclaaf wordt vijftien tot twintig dagen na de dood van een Paus gehouden in de Sixtijnse Kapel in het Vaticaan in Rome. De kardinalen mogen dan geen contact hebben met de buitenwereld totdat zij een nieuwe Paus hebben gekozen. Tweemaal per dag stijgt er rook op uit de schoorsteen van de Sixtijnse Kapel. Is die zwart, dan hebben ze nog geen keuze gemaakt. Als de rook wit is, is er een nieuwe Paus.