Russische dreiging: Polen en Baltische Staten stappen uit Verdrag tegen Landmijnen

Leestijd: < 1 minuut

Donderdag 20 maart 2025 – 06:58 uur – Bron: Redactie Wereld/IPS – Beeld: MB

-Brussel- Polen, Litouwen, Letland en Estland kondigen aan dat ze zich willen terugtrekken uit het Verdrag tegen antipersoonsmijnen. “Een schrijnende minachting voor menselijk lijden”, zegt Handicap International.

De ministers van Defensie van Polen, Litouwen, Letland en Estland hebben aangekondigd dat ze hun landen willen terugtrekken uit het Verdrag van Ottawa, dat het gebruik van antipersoonsmijnen verbiedt. De landen vrezen de militaire dreiging van Rusland en willen zich daartegen kunnen beschermen.

Het verdrag stamt uit 1999 en is van kracht in 133 landen. Maar de landen stellen dat de situatie in de regio fundamenteel is veranderd. De militaire dreiging vanuit Rusland en Wit-Rusland is sterk toegenomen, zeggen ze, en dus is een koerswijziging nodig.

Burgers in gevaar

Maar landmijnen zijn niet de manier om dat te doen: ze beschermen burgers niet, maar brengen ze net in gevaar, zegt Handicap International in een reactie.

“Een schrijnende minachting voor menselijk lijden”, zegt Handicap International.

“De huidige geopolitieke spanningen roepen begrijpelijke veiligheidsvragen op, zeker in Oost-Europa”, zegt de organisatie. “Maar decennia van strijd tegen landmijnen en clustermunitie bewijzen dat deze wapens geen duurzame veiligheid bieden. Ze doden zonder onderscheid, blijven jarenlang na een conflict slachtoffers maken en vernietigen de toekomst van hele gemeenschappen.”

Handicap International veroordeelt de aankondiging met klem en roept alle landen die het Verdrag tegen Landmijnen ondertekenden op om snel en vastberaden te reageren.

“Met deze beslissing stellen ze militaire strategieën boven de bescherming van burgers. Dit toont een schrijnende minachting voor menselijk lijden”, zegt de ngo. “We mogen niet toestaan dat de bescherming van burgers afbrokkelt. Polen, Litouwen, Letland en Estland kunnen nog steeds hun koers wijzigen en kiezen voor zelfverdediging zonder burgerslachtoffers.”