Vastenactie-campagne 2025: schoner koken, beter leven in Oeganda

Leestijd: 2 minuten

Woensdag 5 februari 2025 – 06:25 uur – Bron: Redactie Kerk/RKK – Beeld: MB

-Utrecht- Op Aswoensdag, 5 maart, start de vastenperiode en daarmee ook de jaarlijkse Vastenactie-campagne. Die staat dit jaar in het teken van schoner koken in Oeganda. Daar heeft een groep vrouwen ontdekt hoe ze van gft-afval briketten kunnen maken om hun kookvuren mee te branden. Daarmee sparen ze het kostbare oerwoud, beperken ze de uitstoot van schadelijke stoffen, verminderen ze het zwerfafval op straat én besparen ze dagelijks veel geld.

Met de verkoop van de briketten kunnen ze bovendien extra inkomsten verdienen. Een ogenschijnlijk eenvoudige oplossing met grote impact dus!

Rook van houtvuren is schadelijk

In de buitenwijken van Kasese in Oeganda leven veel gezinnen van dag tot dag. Ze hebben kleine handeltjes of werken als dagloner. De dagelijkse maaltijden worden gekookt op vuur, waarvoor houtskool of sprokkelhout wordt gebruikt. Hout wordt echter schaars en is voor veel gezinnen in Kasese onbetaalbaar. Bovendien is de rook van de houtvuren schadelijk voor de gezondheid en het milieu. Wereldwijd overlijden jaarlijks vier miljoen mensen door het inademen van schadelijke rook. Ongeveer twee procent van de wereldwijde CO2 uitstoot is afkomstig van kookvuren.

Mary Biira, een jonge moeder uit Kasese, besloot in actie te komen toen ze de dagelijkse worsteling van de vrouwen in haar parochie zag. Ze ontwikkelde briketten van gft-afval en dat veranderde veel! De meeste vrouwen waren voorheen 3.000 tot 4.000 Oegandese shilling per dag kwijt aan hout of houtskool. Dat is ongeveer € 0,75. Veel mensen verdienen ongeveer € 1 per dag! Met de briketten bespaart een gezin ongeveer 2.000 Oegandese shilling per dag. Bovendien kunnen de vrouwen de briketten ook verkopen voor extra inkomsten. Marion Muhindo, een van de deelnemende vrouwen, vertelde: “Voorheen kon ik soms geen eten kopen voor mijn gezin, maar nu heb ik zelfs geld om het schoolgeld en de lesboeken voor de kinderen te betalen.”

Hoe de vrouwen in Kasese te helpen?

Op dit moment doen tweehonderd vrouwen in de buitenwijken van Kasese mee aan het brikettenproject. RUGLI, de lokale partner van Vastenactie, wil nog meer vrouwen betrekken. Daarvoor is het belangrijk dat de huidige productiecapaciteit wordt uitgebreid, onder andere met extra persen, maar ook met klein materiaal als grote mengbakken, persoonlijke beschermingsmiddelen (handschoenen, laarzen en mondmaskers tegen het stof) en jerrycans.

U leest meer over dit project op vastenactie.nl. U kunt de vrouwen in Kasese steunen door bij te dragen aan de Vastenactie-collecte in de kerk of door rechtstreeks aan Vastenactie over te maken op vastenactie.nl.