-Emmen/Vaals- De eerste protesten tegen verscherpte grenscontroles zijn gisteren gestart. Mensen afkomstig uit de PKN-kerk, antifascisten en democraten lijken zich te ‘bundelen’ en spreken zich uit tegen de grenscontroles die sinds enkele maanden op de grens met Duitsland plaatsvinden.
Zo’n 150 mensen liepen zaterdag mee in een protestmars tussen Vaals en Aken. Onder het aanwezige publiek zijn naast een groeiende groep Nederlanders ook veel Belgen en Duitsers. De groep loopt vanaf 15:00 uur van het Prins Willem Alexanderplein naar het centrum van Aken, en steekt daarbij de grens over. Dat is een afstand van zo’n vijf kilometer. Op de grensovergang is een door de protesterende groep opgebouwde muur symbolisch doorbroken.
Bij de Groningse grensovergang Ter-Apel is een groep automobilisten bezig met een langzaam-rijdenactie om zo het verkeer te ontregelen. Vele Nederlanders die in Duitsland waren om te tanken of te winkelen komen wat later thuis dan gepland.
De grenscontroles langs de Duits-Nederlandse grens werden vorig jaar ingevoerd. Deze week besloot Duitsland dat de controles om ‘illegale’ immigratie tegen te gaan met een half jaar verlengd worden. De maatregel is uiterst omstreden, omdat die in strijd is met het vrije verkeer binnen de Schengenzone. Aanstaande zondag zijn in Duitsland parlementsverkiezingen.
Illegale immigratie is daarbij een groot thema. Als het aan rechtse politici ligt, worden de grenscontroles vaste prik. Een groeiende groep Europeanen is daar nu helemaal klaar mee. Onder het motto ‘Geen mens is illegaal” wil men in de komende tijd de acties opvoeren langs meerdere grensposten. Zie ook onderstaand videoverslag van omroep L1.